
Címkézés - az uniós gumiabroncsok címkézése
Címkézés – abroncsok EU szerinti címkézése
Az EU abroncscímkéje fontos információkat tartalmaz az egyes gumiabroncsokról a biztonság és a környezeti hatás szempontjából. Segít összehasonlítani a gumiabroncsokat a nedves tapadás, az üzemanyag-fogyasztás és a zaj szempontjából.
2021 májusától hatályba lép az (EU) 2020/740 rendelet, amely megváltoztatja a gumiabroncsok címkézésének módját.

Mi változott 2021. május 1. óta?
1. QR-kód – a gumiabroncsról az Európai Termékadatbázisba feltöltött összes információ letölthető a gumiabroncs címkéjén található QR-kód segítségével.
2. Az új energiaszimbólumok jobban jelzik, hogy az üzemanyag-takarékosság mind a belső égésű motoros, mind az elektromos járművek esetében alkalmazható.
3. Az osztályozás A-tól E-ig szűkült a régi A-tól G-ig terjedő skála helyett.
4. A zajszintet szintén A-tól C-ig jelöljük. Az A és B szint megengedett, a C szint nem. A dB-ben megadott számérték is megjelenik.
5. A gumiabroncsok téli használatának szimbóluma hozzáadásra kerül - az alpesi szimbólum. Itt egy újdonsággal találkozunk, hiszen egy szimbólum is bekerült - egy jégsztalagmit, amely jeges felületen - vagyis zord téli körülményekre (fém tüskékkel) használható gumit jelöl.
Nedves tapadás:
Az abroncs azon képességét, hogy fenntartja a kapcsolatot a nedves úttal, nedves tapadásnak nevezzük. Ezen a területen az európai értékelés elsősorban a gumiabroncs fékezési tulajdonságaira fókuszál nedves felületen. Ez a jellemző A-tól E-ig terjedő osztályokba sorolható. A kiváló nedves tapadású gumiabroncsok lerövidíthetik a féktávot nedves úton erős fékezéskor. Kritikus helyzetekben akár néhány méter is létfontosságú szerepet játszhat.
Fontos megjegyzés: Vezetés közben mindig tartsa be az ajánlott biztonságos féktávolságot.
*Mérési megjegyzés: A vizsgálatot az ENSZ-EGB sz. előírásában meghatározott módszerek szerint végezzük. 117 . Ne feledje, hogy a fékút a vezetési stílustól és egyéb változóktól függően változhat.

Üzemanyag-takarékosság:
Tudta, hogy a gumiabroncsok befolyásolhatják autója teljes üzemanyag-fogyasztásának akár egyötödét? Ha magas üzemanyag-hatékonyságú gumiabroncsokat választ, egy tankkal nagyobb távolságot tehet meg, és egyúttal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. Az abroncsok üzemanyag-hatékonyságát egy A osztálytól (legjobb üzemanyag-fogyasztás) az E osztályig (legrosszabb üzemanyag-fogyasztás) terjedő skálán osztályozzák, a gördülési ellenállásuk függvényében. A szomszédos osztályok között az üzemanyag-fogyasztás jellemzően körülbelül 0,1 literrel nő minden száz megtett kilométerre. Egyszerűen fogalmazva, az alacsony gördülési ellenállású gumiabroncsoknak kevesebb energiára van szükségük a forduláshoz. Ez alacsonyabb üzemanyag-fogyasztást eredményez, és hozzájárul a környezet védelméhez.

Zajbesorolás:
A gumiabroncsok értékelésekor az Európai Unió figyelembe veszi azt a külső zajt is, amelyet az abroncsok vezetés közben keltenek. Az alacsony zajszintű gumiabroncsok kiválasztásával hozzájárulhat környezete zajterhelésének csökkentéséhez. A zaj három osztályba sorolható: A, B és C. A gumiabroncs által gördülés közben kibocsátott zaj mértékét decibelben (dB) mérik, és a konkrét érték az információs címke alján van feltüntetve. Az alacsony zajszintű gumiabroncsok 67 és 71 dB közötti értékeket érnek el. A legmagasabb zajszint 72 és 77 dB között van. Fontos tudni, hogy a decibelekben már kis eltérés is érezhető zajszintváltozást jelent. Például a mindössze 3 dB-es zajnövekedés valójában az abroncs által keltett külső zaj kétszeres növekedését jelenti.
